Strona główna | Mapa serwisu
  
Szkoła
Szkoła

KTUALNOŚCI
--------------------------------




 
ROK SZKOLNY 2008/2009





WYCIECZKA DO MYŚLIBORZA 17.10.2008 R.



Uczniowie klas IV – VI wzięli udział w wycieczce do Myśliborza, której celem było poznanie zabytków oraz zdobycie jednej z trzech tarczy – brązowej tarczy Myślibora. Wszyscy przeszli miejskim szlakiem turystycznym, poznali sześć zabytków przewidzianych w programie: Ratusz, kaplicę św. Gertrudy, Bramę Nowogródzką, mury obronne oraz pomnik rozstrzelanych „DONA NOBIS PACEM”. Zwieńczeniem wycieczki było otrzymanie brązowej tarczy Myślibora. Uczniom dopisywały humory, z uwagą słuchały przewodnika. To była niezwykła lekcja historii! Oby takich więcej!




DZIEŃ PAPIESKI



Dzień Papieski to święto państwowe obchodzone 16 października, ustanowione decyzją Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej ustawą z dnia 27 lipca 2005 r. „w hołdzie największemu autorytetowi XX wieku”.

W 30 rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża ks. proboszcz Andrzej Przybyła zaprosił dzieci, młodzież oraz pracowników NSP na chwilę wspomnień o WIELKIM POLAKU. W niezwykle atrakcyjny sposób opowiedział o tajnikach konklawe, o zaskoczeniu i radości niezmiernej zgromadzonych na placu, o własnych uczuciach towarzyszących temu wydarzeniu.




PASOWANIE NA PIERWSZAKA I DZIEŃ NAUCZYCIELA



15 września br. odbyła się uroczystość pasowania na pierwszaka oraz akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Podczas uroczystości Pani Dyrektor włączyła do społeczności uczniowskiej nowych członków: Monikę Godzik, Przemysława Jastrzębskiego, Wiktorię Kostrzewską, Jakuba Kucharskiego, Dominika Piekarskiego. Zanim jednak to nastąpiło, pierwszaki musiały wykazać się swoimi umiejętnościami podczas specjalnie dla nich przygotowanego egzaminu. Oczywiście wypadli wspaniale! Gratulujemy i życzymy sukcesów w nauce!

Nauczycielom w dniu ich święta uczniowie przygotowali uroczą część artystyczną, obdarowali kwiatami i czekoladkami.






ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA''



To kolejna ciekawa propozycja Stowarzyszenia ''Nasza Szkoła'' dla dzieci i mieszkańców Barnówka oraz okolic. Pyszne ciasta, bigos, zapiekanki, oczywiście pieczone w ognisku ziemniaki i kiełbaski - były prawdziwą uczta dla smakoszy. Czas umilały występy zespołu ''Łobuzy Jezusa''oraz szkolnego koła tanecznego ''Minidance'' i ''Maxdance''. Zabawa trwała do późnych godzin. Pogoda dopisała. Już czekamy na przyszłoroczne święto!







SPOTKANIE Z POLICJANTKĄ

03.10.2008





3 października przedszkolaki i uczniowie klas I-III NSP w Barnówku pościli Panią Karolinę Wasilewska- policjantkę z Komisariatu Policji w Dębnie, która przeprowadziło pogadankę na temat bezpieczeństwa.

Pani Karolina wzbogaciła wiedzę naszych uczniów o wiele praktycznych i pomocnych informacji.

Uczniowie dowiedzieli się m. in. jak w bezpieczny sposób przebyć drogę z domu do szkoły i ze szkoły do domu, jak zachować się w stosunku do osób nieznajomych.

Pani Karolina pokazała uczestnikom pogadanki, jak zachować się

w przypadku, gdy zbliża się do nich, np. niebezpieczny pies. Bardzo przydatna okazuje się wówczas pozycja „drzewo” i „żółw”.

Na zakończenie każdy otrzymał odblask i broszurkę informacyjną.



DZIĘKUJEMY ZA SPOTKANIE I CENNE RADY.








ŻYWA LEKCJA HISTORII I PRZYRODY



3 X 2008 r. szósta klasa Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Barnówku wybrała się na wycieczkę. Rano zebraliśmy się przed szkołą. Nasz wychowawca, Waldemar Jakubiak, przypomniał nam o zasadach bezpieczeństwa. Po drodze oglądaliśmy z okna samochodu różnorodne zwierzęta: strusie, osiołki, owce, pawie.

Pierwszy etap podróży to Pszczelnik. Tu poznaliśmy historię tragicznej śmierci pilotów litewskich w 1933 r. - St. Dariusa i St. Gierenasa, którzy odbywali lot transatlantycki Nowy Jork – Kowno. W środku lasu były na ziemi dwa duże betonowe krzyże, obok słup a na nim różne postacie: Matka Boska, Pan Jezus, Jan Chrzciciel.

Następnie pojechaliśmy do Przelewic do ogrodu dendrologicznego. Zobaczyliśmy wszystkie drzewa świata. Najbardziej podobało mi się drzewo japońskie, miało małe czerwone listki. W środku ogrodu była polana i skalniak. Koło niego plac zabaw. Zrobiliśmy sobie serię wspaniałych zdjęć. Podziwialiśmy piękno „złotej polskiej jesieni”.

Kolejny etap podróży to Myślibórz. Byliśmy w muzeum. W pierwszej sali wyeksponowano znaleziska archeologów. Widzieliśmy między innymi zęby i kły mamuta, stare naczynia. Było jak w epoce lodowcowej. W drugiej sali znajdowały się eksponaty z XVIII wieku, w trzeciej z czasów starożytnych. Oglądaliśmy stare grzebienie, dzbany, biżuterię, monety, itp. Po muzeum oprowadzał nas kustosz. Dzięki niemu poznaliśmy, jak było kiedyś, jak życie wpłynęło na ludzi. Później odwiedziliśmy dom-grzybek i Cmentarz Wojskowy poświęcony żołnierzom radzieckim i polskim.

W drodze do domu zajechaliśmy do Renic, żeby obejrzeć prawdziwego krokodyla. Oświetlony był specjalnymi lampami, groźnie się wylegiwał i leniwie machał ogonem. Uważam, że

wycieczka świetnie się udała, była fantastyczna. Zrobiliśmy mnóstwo zdjęć, zapamiętamy ten dzień na długo. Historie opowiedziane przez pana kustosza ułatwią nam naukę historii. Pogoda nam dopisała. Drzewo japońskie i ząb mamuci zafascynowały mnie. Kiedy przyjechałam do domu, miałam mnóstwo wrażeń do opowiedzenia rodzicom oraz koleżankom i kolegom.



Katarzyna Rosół- uczennica kl. VI





Z zabawy nauka.



Dnia 26 września odbyła się wycieczka szkolna do Dębna z udziałem uczniów klas I-III i sześciolatków z oddziału przedszkolnego. W sumie udział wzięło 33 dzieci i czworo opiekunów: Pani Joanna Musiał, Barbara Szałkowska, Izabela Linert i Pani Monika Uba.

Celem wycieczki było poznanie ludzi wykonujących różne zawody, na przykładzie pracy bibliotekarza i piekarza.

W pierwszym etapie wycieczki zwiedziliśmy Bibliotekę Publiczną. Uczniowie NSP w Barnówku zostali mile przyjęci przez Panią Dyrektor Iwonę Dziudę, która sprawiło, że zwiedzanie biblioteki było niezmiernie ciekawym doświadczenie.

Na początku zwiedziliśmy Oddział Dziecięcy. Miejsce to zrobiło na dzieciach bardzo pozytywne wrażenie. Dzieci, zwłaszcza te najmłodsze

z nieukrywanym zdziwieniem i radością, że w bibliotece jest tak ładnie i przytulnie, zabrały się do zabawy pluszakami. Po krótkiej zabawie odbyła się lekcja biblioteczna. Dzieci z zainteresowaniem słuchały Pani Iwony Dziudy, obejrzały ciekawe książki i jednocześnie wyraziły chęć wstąpienia w szeregi młodych czytelników, deklarując, że w najbliższym czasie przyjadą z rodzicami zapisać się do biblioteki.

Po skończeniu lekcji przeszliśmy do zwiedzania innych sal biblioteki. Pani Dyrektor oprowadziła nas po wszystkich działach i wystawach. W dziale dla dorosłych zwiedziliśmy wystawę poświęconą więźniom obozu koncentracyjnego

w Oświęcimiu. Na starszych uczniach duże emocje wywołały zdjęcia z czasu wojny, zwłaszcza oryginalny ubiór, tzw. pasiak więźnia obozu.

W dalszej części poszliśmy do oglądania wystawy poświęconej historii Dębna i okolić. Duże wrażenie wywarł w dzieciach obraz bitwy pod Sarbinowem.

Punktem kulminacyjnym w czasie zwiedzania, okazała się sala, w której mieści się Archiwum zbiorów, gdzie dzieci mogły przesuwać nowoczesne, regały

z książkami.

Po zakończeniu wizyty w bibliotece, udaliśmy się do piekarni „Joanna”, gdzie mieliśmy okazję zapoznać się z pracą piekarza, a także poznać drogę chleba od ziarenka do bochenka.

Rozpoczął się drugi etap wycieczki. W piekarni można było zobaczyć, jak powstaje chleb, obejrzeć maszyny do produkcji pieczywa a także porozmawiać z piekarzami o ich pracy.

Na zakończenie wszyscy zostaliśmy poczęstowani pączkami. To był ostatni punkt naszej wycieczki. Wszyscy zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do naszej szkoły w Barnówku.

W imieniu uczniów NSP w Barnówku organizatorzy i opiekunowie wycieczki dziękują Pani Iwonie Dziuda, właścicielom Piekarni „Joanna” i ich pracownikom w zorganizowaniu wycieczki.





''POLA NADZIEI'' W BARNÓWKU I MOSTNIE

           

            Stowarzyszenie Edukacyjne ''Nasza Szkoła'' zaproponowało mieszkańcom Barnówka i Mostna udział w kolejnym ciekawym przedsięwzięciu, znanej na całym świecie kampanii społecznej ''Pola Nadziei''. Celem przedsięwzięcia jest propagowanie idei hospicyjnej, uwrażliwianie dzieci i młodzieży na problemy człowieka chorego i potrzebującego pomocy.

            17 września br. przed Niepubliczną Szkołą Podstawową w Barnówku oraz przed kościołem w Mostnie zebrali się ludzie dobrej woli, by posadzić kupione za symboliczną złotówkę cebulki żonkili, które są międzynarodowym symbolem nadziei i przypominają o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki.

            600 cebulek żonkili zostało posadzonych na skwerze przy kapliczce św. Barbary w Barnówku i przy kościele w Mostnie. Pieniądze zebrane podczas akcji zasilą konto Hospicjum św. Kamila w Gorzowie Wlkp. Wiosną natomiast każdy z nas będzie mógł podziwiać efekty tego przedsięwzięcia.

            Jednym z celów Stowarzyszenia Edukacyjnego ''Nasza Szkoła'' jest integracja i aktywizacja społeczności lokalnej. Nie stój obok! Bądź z nami! Jeśli nie dziś, to za rok, biorąc udział w kolejnej akcji sadzenia żonkili. Być może właśnie dzięki Tobie pojawi się uśmiech na twarzy chorego dziecka z gorzowskiego hospicjum!






SPRZATANIE ŚWIATA



Co roku nasza szkoła aktywnie bierze udział w akcji Sprzątanie Świata. To działanie mające na celu wykształcenie nawyku troski o środowisko naturalne oraz dbania o wygląd otoczenia, propagowanie segregacji śmieci w każdym domu. Akcję zapoczątkowała pogadanka na temat bezpieczeństwa w trakcie pracy i zabawy. Uczniowie porządkowali teren w Barnówku, Łazach oraz Mostnie i Więcławiu. Nad bezpieczeństwem dzieci czuwali nauczyciele oraz straż miejska z Dębna.

Wszyscy ''porządkowicze'' spotkali się przy ognisku w Mostnie. Pieczenie kiełbasek, ziemniaków oraz gry i zabawy były radosnym podsumowaniem tego dnia. Humory dopisywały wszystkim, co widać na załączonych zdjęciach.





ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2008/2009



1 września 2008 r. w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Barnówku odbyła się inauguracja nowego roku szkolnego. W uroczystości wzięli udział: członkowie Stowarzyszenia Edukacyjnego na Rzecz Rozwoju Wsi: Mostno, Więcław, Łazy i Barnówko ''Nasza Szkoła'', rodzice, uczniowie i pracownicy szkoły. Program artystyczny umilił nam czas, przyjęliśmy życzenia owocnej pracy, sukcesów oraz kolejnych ciekawych pomysłów dotyczących działalności placówki i jej rozwoju.













Rok szkolny 2007/2008











 
Górnikom na cześć i chwałę,

a przechodniom ku nawiedzaniu ich myśli...”





W dniu 07 czerwca 2008r. odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia kapliczki św. Barbary.

Społeczność Barnówka gościła Jego Ekscelencję Księdza Arcybiskupa Zygmunta Kamińskiego -Metropolitę Diecezji Szczecińsko- Kamieńskiej, który osobiście dokonał poświęcenia figury oraz celebrował uroczystą mszę świętą

i wygłosił do wiernych homilię.

Tego dnia dobyło się także I spotkanie Barbar w Barnówku, które obdarowane zostały pięknymi apaszkami przez Burmistrza Piotra Downara oraz fajansowymi dzwoneczkami z wizerunkiem św. Barbary i szkołą w tle.

Po części oficjalnej dla mieszkańców tańczyli i śpiewali artyści Muzycznego Teatru „Terno” z Gorzowa. Zespół ten obchodzi właśnie 52- lecie działalności Kierownikiem artystycznym i jubilatem jest Edward Dębicki.

Do zaprezentowania swoich osiągnięć miały sposobność również zespoły taneczne z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Barnówku , które w tym roku odniosły sukces i zakwalifikowały się do przeglądu powiatowego.

Zarówno „Max Dance” jak i „Mini Dance” w nowych tańcach zadziwiły publiczność.

Pięknie zagrał również zespół muzyczny „Ta- TI- Tu” pod kierownictwem Pana Kazimierza Piwowara.




















fot. Panowie: Derenowski, Herbin





Serdeczne dzięki gościom za ich obecność i przyjęcie naszego zaproszenia. Jednak największy ukłon, podziękowanie i ogromną wdzięczność kierujemy do ludzi których nazywamy „Dobrymi Aniołami”.

I tak za finansowane wsparcie dziękujemy:

  1. p. Bogumiłowi Irsze z Dębna

  2. p. Józefowi Korzeniowskiemu

  3. p. Barbarze Aleksiejew- GBS o/ w Dębnie

  4. p. Józefowi Lenartowi -z Zielonej Góry

  5. Starostwie Powiatowemu w Myśliborzu

  6. p. Irenie Musiał z Dębna

  7. Nadleśnictwu w Dębnie

  8. p. Leszkowi Olszewskiemu ze Szczecina

  9. p. Markowi Adamczykowi z Barnówka

  10. p. Bogdanowi Łętowskiemu ze Szczecina

  11. p. Dariuszowi Winnickiemu- K.Ł. „Dzik”

  12. p. Józefowi Getmianowi z Dębna

  13. p. Urszuli Faron z Dębna

  14. p. Renacie Fortunie z Tarnowa.

  15. p. Burmistrzowi Urzędu Miejskiego w Dębnie

  16. Ks. Proboszczowi Parafii p. w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Dębnie

  17. p. Józefowi Korzeniowskiemu z Dębna

  18. Jerzemu Szewczykowi z Lipian

  19. Radzie Sołeckiej z Barnówka



Dziękujemy także:



  1. Zespołowi „Terno” z Gorzowa

  2. Firmie „Gewert”

  3. Orkiestrze Górniczej z Rawicza

  4. Dyrektorowi Domu Kultury- p. Wielgusowi z Rawicza

  5. Agnieszce Gocek i Ewie Kowalskiej- z Zielonej Góry

  6. p. Joannie Rau - dyr. DOK w Dębnie

  7. p. Małgorzacie i Stanisławowi Lenkiewiczom

  8. p. Tadeuszowi Nowakowi

  9. p. Zbigniewowi Krauze

  10. p. Markowi Mikołajczakowi z Dolska

  11. p. Ali Kapczyńskiej i p. Eli Adamczyk z Barnówka

  12. p. Janowi Żołądkowi

  13. p. Stanisławowi Teleszowi

  14. p. Myszkowskim : Dorocie, Ziemowitowi, Zygmuntowi i Stefanii

  15. p. Markowi Stępnikowi

  16. p. Marszałkom

  17. p. Ryszardowi Wachowskiemu i p. Marzenie Pasternak

  18. p. Zborowskiemu

  19. Firmom i sklepom z Dębna i innych miast, organizacjom , stowarzyszeniom, klubom, oraz wszystkim tym, którzy przyczynili się, aby uroczystość miała charakter podniosły i wyjątkowy.



                                                                                                   Elżbieta Mielcarek


                                             



 
1 % P O D A T K U    
  TEN GEST NIC CIĘ NIE KOSZTUJE
!

 
 
 
 
Anioły istnieją !
...Tylko czasami nie mają skrzydeł i  my nazywamy ich swoimi przyjaciółmi*.
 
 
Osoby, które pragną przekazać 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego jaką jest Stowarzyszenie Edukacyjne Nasza Szkoła w Barnówku proszone są o wskazanie  w formularzu PIT naszego Stowarzyszenia poprzez wpisanie jego nazwy:
 
STOWARZYSZENIE EDUKACYJNE NASZA SZKOŁA
w BARNÓWKU
 
oraz podanie nr KRS
       
        Nr KRS 0000206099
 
 
Należną sumę - 1% podatku - na konto naszej  organizacji  przekaże właściwy dla miejsca zamieszkania  danego podatnika urząd skarbowy w terminie do 3 miesięcy.
Z wyliczonej kwoty potrącone zostaną koszty przelewu.







* Nikt tego tak dobrze nie wie, jak właśnie my
w Barnówku .
email: szkola.barnowko@yahoo.pl